İşinizi insansız hava araçları ile bir adım öne taşıyın. İnsansız Hava Araçları, diğer bir deyişle Drone’lar güncel teknolojinin en ulaşılabilir hali. Bizler de bu konudaki deneyimlerimizi ve bilgi birikimimizi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden aldığımız yetki ile sizlere aktarıyoruz. Bilgiyi paylaşmanın değerine inanıyoruz.

İHA Eğitim ve sertifikasyon işlemlerinde mağduriyet yaşamamak için, eğitim almak istediğiniz kuruluşu seçerken SHGM’nin Yetkili Eğitim Kuruluşları(https://iha.shgm.gov.tr/public/yetkili-ucus-okullari) sayfasında yer aldığından emin olunuz. Bu listede yer almayan kuruluşların eğitim verme, sertifika düzenleme ve reklam yapma yetkileri yoktur.,

EĞİTİME BAŞVUR

Yapılan duyuruya göre;

  • İHA Eğitim Kuruluşlarının katılımcılara düzenleyeceği ticari pilot sertifikalarının standart hale getirilmesi için ilgili birimlerce bir çalışma yapılmıştır.
  • Bu duyurunun yayınlandığı tarihten itibaren aşağıda gösterilen standart sertifika örneğini kullanması ve kişiye özel sertifikaları bu standartlar doğrultusunda yayınlaması gerekmektedir.
  • Sertifikanın hiçbir yerinde SHGM logosu kullanılmayacak, sertifikada belirtilen “kurum logosu” kısmına eğitim kuruluşunun logosu yapıştırılacaktır. SHGM’nin logosunun kullanılmasına devam edildiği takdirde, SHGM tarafından hukuki süreç başlatılacaktır.

Ayrıca yetkili eğitim kuruluşlarının sertifika basarken aşağıdaki hususları dikkate almaları zorunludur:

  • Sertifikanın hiçbir yerinde SHGM’nin logosu kullanılmayacaktır. “Logo” olarak belirtilen yere eğitim kuruluşunun logosu eklenecektir.
  • Her eğitim kuruluşu, sertifikanın doğruluğunu kontrol edebileceği ve istendiği durumda SHGM’nin erişim sağlayabileceği bir doğrulama ekranı hazırlamalıdır.
  • Sertifika, “Açıklamalar” kısmı arka yüze gelecek şekilde önlü arkalı ve 86mm x 54mm boyutlarında hazırlanmalıdır.
  • Eğitim reklam ve görsellerinde SHGM tarafından yetkilendirilmiş yetkili eğitim kuruluşu haricinde herhangi bir kuruluşun ismi ya da logosu bulunmayacaktır.
  • Eğitim kuruluşları tarafından sertifikanın fontlarında, formatında ya da renginde herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

Sertifika örneği: