Blog Details

We will help a client's problems to develop the products they have with high quality Change the appearance.
İnsansız Hava Aracı Uçuş Bölgeleri Haritası Erişime Açıldı

İnsansız Hava Aracı Uçuş Bölgeleri Haritası Erişime Açıldı

İnsansız hava araçları ya da İHA sektörünün en önemli kuralarından biri 500 gram limitidir. Bilindiği gibi bu ağırlığın altında kalan İHA ‘lar yönetmelik kapsamı dışındadır. Ancak bu durum yanlış değerlendirilmektedir. Yönetmelikten kapsamı dışında tutulmak, her yerde uçuş yapılabilir demek değildir. Peki 500 gr. altı drone sahipleri serbestçe nerelerde uçuş yapabilir.

SHGM web sitesinde hizmete giren uçuş bölgeleri haritası ile, 500 gr. Altı İHA sahipleri uçuş yapmak için sisteme giriş yaptıktan sonra, uçuş bölgeleri haritasına tıklamaları gerekiyor. Modüle girdiğimizde uçuş yapacağımız bölgeyi seçiyoruz. Seçtiğimiz bölgede yeşil alanlar ve kırmızı alanlar karşımıza geliyor.

Bununla ilgili SHGM duyurusu aşağıdaki gibidir:

Azami Kalkış Ağırlığı 500 gr. altı İHA sahiplerinin kırmızı ve yeşil bölgeleri görebilmeleri amacıyla İHA Uçuş Bölgeleri haritası erişime açılmıştır.

İHA Kayıt Sistemine bireysel kayıt yapıldıktan sonra  “İşlemler” -> “Uçuş Bölgeleri Haritası” menüsünden şehir bazlı uçuş bölgeleri haritasına erişebilmektedir. İHA sahipleri kırmızı ve yeşil alanları il bazında görebilmektedir. Daha detaylı ve hassas alan kontrolü için haritaya odaklama işlemi yapılması tavsiye edilmektedir.

About Author

admin